Home دهستان تایباد

روستای پشته تایباددهستان تایباد | استان خراسان رضوی

بیوگرافی روستا

روستای پشته، یک روستای خوش آب و هوای ۳۰۰۰ نفری، جزء ده روستای دهستان کرات، از توابع شهرستان تایباد در قسمت جنوب شرقی استان خراسان رضوی است. مردم روستا که بیشترشان برادران اهل سنت هستند، اغلب به کشاورزی و دامداری اشتغال دارند. این روستا به مرز افغانستان و ترکمنستان بسیار نزدیک است و در مسیر ترانزیتی بندرعباس به ترکمنستان قرار گرفته است. مردم روستا به گویش دری صحبت می کنند و به ماندن در روستای خود علاقه مند هستند.

http://iranesha.ir/wp-content/uploads/2018/04/babaei.png

Great products
at your fingertips

Subscribe to our newsletter and get a voucher with 50% discount for shopping at our online shop. At the end of the day, going forward, a new normal that has evolved from generation X is on the runway.

http://iranesha.ir/wp-content/uploads/2017/11/shop_chair.png
اقلیم
روستای پشته در منطقه ای کوهستانی و در دامنه کوه ساخته شده است. آب و هوایش در زمستان سرد و در بهار معتدل است. بسیاری از زمین های پشته به صورت مرتعی و دیم و در ناهمواری ها واقع شده است.

فرهنگ و مردم شناسی
مردم روستای پشته اغلب اهل سنت و علاقه مند به حفظ سنت و آداب و رسوم خود هستند. در امور مربوط به روستا در گذشته مشارکت خوبی داشته اند. از نظر شاخص های اخلاقی فرهنگ مردم مناسب است و تعاملات سالمی با یکدیگر دارند.از مشکلات فرهنگی روستا ترک تحصیل دختران در مقطع ابتدایی است که بیشتر به نبود امکانات برمی گردد.
جغرافیا
روستای پشته در فاصله ۲۷۵ کیلومتری مشهد و نیز در فاصله ۵۴ کیلومتری شمال غربی شهرستان تایباد واقع شده است. روستا در مسیر جاده ترانزیتی بندر عباس به ترکمنستان و افغانستان، و از طرفی نزدیک به مرز بین المللی دو قارون است.

Office furniture
Dramatically maintain clicks-and-mortar solutions without functional solutions.
Accessories
Podcasting operational change management inside of workflows to establish a framework.
Shoes & Sneakers
Capitalize on low hanging fruit to identify a ballpark value added activity to beta test.
Tech & Gadgets
Bring to the table win-win survival strategies to ensure proactive domination solution.

زمینه های اشتغال مردم در روستا

http://iranesha.ir/wp-content/uploads/2018/04/Rural-rotations-icon.png

زراعت: زعفران، یونجه، لوبیا و برخی صیفی جات در روستا به صورت آبی کشت می شوند که زعفران سهم بیشتری دارد. عمده محصولات دیم روستا نیز شامل گندم، نخود و زیره سبز است. زمین های در روستا خرده مالکی اداره می شوند. زمین های آبی مجموعا ۱۵۰ و زمین های دیم ۱۵۰۰ هکتار است.

دامپروری: شیوه دامداری مردم روستا یه صورت سنتی و متکی به مراتع است. تعداد دام سبک (گوسفند، مجموعا ۵۰۰۰ رأس)  بیشتر از دام سنگین (گاو، مجموعا  ۲۰۰ رأس) است. مردم روستا برای مصارف خودشان، مرغ خانگی نیز نگهداری می کنند. نژاد گوسفندان اغلب مغان و اخیرا افشاری نیز افزوده شده است. یک گاوداری نیمه صنعتی ۵۰ رأسی نیز در روستا وجود دارد.

درختان میوه: بادام، گردو و انگور محصولات باغی روستا را تشکیل می دهند که ۷۰ هکتار از تمامی اراضی روستا را، البته به صورت پراکنده و خرده مالکی شامل می شوند. بیشتر باغات روستا  به ویِژه بادام و انگور به صورت دیم است.

گیاهان دارویی: مردم روستا به عنوان یک درآمد جانبی گیاهان دارویی منطقه را جمع آوری می کنند. گياهان مرتعي مهم و غالب در مراتع روستا، آویشن،کلپوره ،زیره سیاه، خاکشیر، شاتره، خارخسک، گل گاوزبان، اسطوخدوس و درمان ترکی هستند. بنه کوهی و زرشک کوهی نیز به وفور وجود دارد.

مشاغل غیر کشاورزی: حدودا ده درصد از مردم روستا به مشاغلی همچون تجارت و خرید و فروش، واسطه گری، کارگری ساختمانی، مشاغل خدماتی در شهر و … اشتغال دارند.

50% discount
Voucher

Subscribe to our newsletter and get a voucher with 50% discount for shopping at our online shop. At the end of the day, going forward, a new normal that has evolved from generation X is on the runway.

ظرفیت های منطقه

برای کسب و کارهای جدید

http://iranesha.ir/wp-content/uploads/2018/04/fish.png

پرورش ماهی

از آنجایی که این روستا در نقطه ای کوهستانی و کوهپایه ای واقع شده، طبیعتی مناسب برای گردش گری دارد، سیلاب های مدیریت نشده و رودخانه فصلی در آن جریان دارد، با مدیریت سیلاب و منابع دیگر آب در روستا می توان حوضچه های پرورش ماهی ایجاد و آب خروجی از حوضچه ها را به مزارع و باغات میوه هدایت کرد و موجب افزایش بهره وری آب، ایجاد کشاورزی مخلوط، رونق گردشگری و درآمد جانبی و گردش مالی در روستا شد.

http://iranesha.ir/wp-content/uploads/2018/04/bee.png

زنبورداری

مراتع پوشیده از گیاهان مختلف دارویی و گون، فرصت مناسبی را برای زنبورداری ایجاد می کند. زنبورداری در این منطقه علاوه بر ایجاد یک رشته کسب و کار جدید در روستا، در احیا و رونق مراتع و گیاهان دارویی به خاطر گرده افشانی گیاهان توسط زنبور عسل نیز کمک بسزایی می کند.
http://iranesha.ir/wp-content/uploads/2018/04/Dill.png

گیاهان دارویی

زیره سبز از گیاهانی است که در روستا کشت می شود. گیاهان دارویی بسیار دیگر در مراتع روستا به صورت خودرو می رویند که به صورت محدود و سنتی جمع آوری می کنند. کشت گیاهان دارویی و مرتعی در کنار سود سرشار از این رشته کسب و کار به رونق مراتع و دامپروری بسیار کمک می کند.
http://iranesha.ir/wp-content/uploads/2018/04/grow.png

طبیعت گردی

طبیعت بکر و کوهستانی روستا، چشم انداز معماری روستا که در دامنه کوه و پلکانی ساخته شده است، قنات نوکاریز، واقع شدن در مسیر بندرعباس به ترکمنستان و افغانستان و وجود فرصت های احیای صنایع دستی و پرورش ماهی، همه ویژگی هایی است که می تواند برای روستاییان از قبل گردشگری درآمد ایجاد کند. هنرهایی مثل حوله بافی، دستمال بافی، گلیم و قالی بافی در بین زنان مرسوم بوده که از رونق افتاده است. در روستا هنوز چند کارگاه خانگی حوله بافی وجود دارد که می توان آنها را احیا کرد. احیای این هنرها نیز می تواند موجب رونق گردشگری و اشتغالی جانبی برای زنان روستا باشد.

چالش ها

چالش هایی که برای مردم روستای پشته مسئله ایجاد کرده است، جزء مشکلاتی است که بسیاری از روستاهای کشور با آنها دست به گریبانند. حل کردن برخی از این مسائل شاید خیلی دشوار نباشد اما می تواند تأثیر بسیار زیادی روی بهبود معیشت مردم بگذارد. و حسن حل کردن این مسائل این است که می توان از راه حل ها الگوهای تکرارپذیر برای بقیه روستاها استخراج کرد.
در روستای پشته جداکردن محصول زعفران روستا و خشک کردن آن، به صورت سنتی و خانگی انجام می شود و به همین دلیل کیفیت محصول و بازارپسندی آن کاهش می یابد.
مراحل مختلف پرورش دام به صورت سنتی انجام می شود، و مردم دانش کافی و لازم برای پرورش و بهره برداری از دام را ندارند. تغذیه، نگهداری، تلقیح و تولید مثل دام زمینه هایی هستند که مردم روستا در آن دچار مشکل اند و نیاز به خدمات و آموزش دارند. محصولات دامی نیز همچون شیر و گوشت دام به قیمت پایین فروخته می شود.
در روستا یازده قنات وجود دارد که اخیرا کم آب شده اند. از طرفی جریان های آب فصلی مدیریت نمی شوند و به صورت سیلاب و رودخانه فصلی از دسترس خارج می شوند. با طراحی یک برنامه آبخیزداری مناسب منطقه می توان علاوه بر بهره برداری از بارش های فصلی منابع آب زیرزمینی را نیز تقویت کرد. قنات ها نیز نیازمند لایروبی هستند.
خرد بودن زمین ها و خرده مالکی از عواملی است که باعث کاهش بهره وری زمین های کشاورزی شده است. علاوه بر آن زمین های قابل بهره برداری کشاورزی کم است و زمین های روستا تحت نظارت اداره منابع طبیعی و ملی است. در مجموع کمبود زمین قابل بهره برداری و مدیریت غلط زمین های موجود از چالش های کشاورزی منطقه است.
عملکرد و بهره وری زمین های زراعی اندک است. گذشته از کمبود زمین ها با عملیات کشاورزی مناسب می توان محصول زمین های موجود را افزایش داد.