Home دهستان میشه پاره

روستای اسکلودهستان میشه پاره | شهرستان کلیبر

بیوگرافی روستا

روستای اسکلو، یک روستای کوچک ۳۹۳ نفری است که در منطقه ای کوهستانی و می توان گفت جنگلی در دهستان میشه پاره، از توابع شهرستان  کلیبر  در بخش شمال شرقی استان آذربایجان شرقی واقع شده است. مردم روستا مسلمان و شیعه هستند و به زبان ترکی صحبت می کنند. روستای اسکلو در نزدیکی جنگلهای ارسباران قرار گرفته و مناظر طبیعی بسیار زیبایی در اطراف خود دارد. وجود جنگل های پراکنده بلوط، آلوچه، ون، گلابی وحشی، زغال اخته، افرا، زالزالک و دیگر گیاهان بوته ای بر جذابیت روستا و پیرامون آن افزوده است. اقتصاد روستای اسکلو بر پایه فعالیت های زراعی و دامداری استوار است. مهم ترین محصول زراعی آن، یونجه، گندم و جو است. جنگل ها و مراتع غنی که در محدوده روستای اسکلو قرار دارند، موجبات رونق دامداری را فراهم آورده اند و فرآورده های لبنی و گوشت از محصولات دامی روستا است. پرورش زنبور عسل، تولید صنایع دستی مانند گلیم و گبه و فعالیت در مشاغل خدماتی در روستا ظرفیت  ایجاد و گسترش دارد.

http://iranesha.ir/wp-content/uploads/2018/04/babaei.png

Great products
at your fingertips

Subscribe to our newsletter and get a voucher with 50% discount for shopping at our online shop. At the end of the day, going forward, a new normal that has evolved from generation X is on the runway.

http://iranesha.ir/wp-content/uploads/2017/11/shop_chair.png
اقلیم
روستای اسکلو اقلیمی سرد و خشک دارد. از نظر توپوگرافی در منطقه ای کوهستانی و مرتفع ساخته شده و محل ییلاق عشایر است و اسن نشان دهنده اقلیم مناسب و معتدل روستا در فصول گرم سال است. روستا در نزدیکی جنگلهای ارسباران ساخته شده است.
فرهنگ و مردم شناسی
مردم روستای اسکلو ترک زبان و شیعه هستند. یک نکته جالب در مورد اقوام ساکن در روستا این است که روستای اسکلو در فصول گرم سال میزبان چندین ایل عشایر است که برای ییلاق به روستا کوچ می کنند و مردم روستا در کنار این ایلات زندگی مسالمت آمیزی دارند.
جغرافیا
روستای اسکلو، مرکز دهستان میشه پاره و در ۲۲ کیلومتری مرکز شهرستان کلیبر و فاصله ۱۹۰کیلومتری از شهر تبریز قرار گرفته است. کوه قزل داغی در ۳ کیلومتری جنوب روستا و دره مهر علی در جنوب غربی آن واقع شده است. رودخانه اسکلو از ارتفاعات جنوب غربی روستا سر چشمه می گیرد از شمال روستا عبور می کند و به رودخانه تاپشته می پیوندد.
Office furniture
Dramatically maintain clicks-and-mortar solutions without functional solutions.
Accessories
Podcasting operational change management inside of workflows to establish a framework.
Shoes & Sneakers
Capitalize on low hanging fruit to identify a ballpark value added activity to beta test.
Tech & Gadgets
Bring to the table win-win survival strategies to ensure proactive domination solution.

زمینه های اشتغال مردم در روستا

اقتصاد روستای اسکلو بر پایه فعالیت های زراعی و دامداری استوار است. مهم ترین محصول زراعی آن، گندم و جو است. جنگل ها و مراتع غنی که در محدوده روستای اسکلو قرار دارند، موجبات رونق دامداری را فراهم آورده اند و فرآورده های لبنی و گوشت از محصولات دامی روستا است. پرورش زنبور عسل، تولید صنایع دستی مانند گلیم و گبه و فعالیت در مشاغل خدماتی در روستا رواج دارد.  در مجموع می توان گفت مردم این روستا به علت وجود مراتع و زمینهای کشاورزی بیشتر به دامداری و کشاورزی به صورت سنتی و در برخی موارد به صورت نیمه مکانیزه فعالیت می نمایند.

زراعت: محصولات زراعی عمده روستا یونجه، که به صورت آبی و گندم، جو و حبوبات، هستند که به صورت دیم کشت می شوند.

درختان میوه: باغداری در روستای اسکلو چندان گسترده نیست و درختان میوه این روستا مجموعا مساحتی حدود یک هکتار را پوشش داده اند که آن هم به صورت خرده مالکی اداره می شود و مساحت هر باغ حدودا به هزارمتر مربع می رسد.که محصولات آن هم عمدتا شامل سیب، زردآلو، گردو و فندق است. بهره برداری از میوه های جنگلی همچون تمشک، ازگیل، زغال‌اخته، آلوچه و گلابی و فروش آن در بازار پر رنگ تر از درختان باغی است.

دامداری: بیشتر خانواده های روستایی حداقل ۵ راس گاو از نژاد قهوای در منزل نگهداری می کنند. درروستا ۱۵۰ راس بز و گوسفند، اغلب از نژداد آق قویون، وجود دارد، که نگهداری از گله ها به صورت سنتی و شبانی انجام و به صورت بیانگردی و استفاده از مراتع دور و نزدیک روستا تعلیف می شوند. نگهداری از طیور به صورت معیشتی و خانگی است.

زنبورداری: ده واحد زنبورداری با مجموعا ۲۵۰ کندو در اطراف روستا وجود دارد.

50% discount
Voucher

Subscribe to our newsletter and get a voucher with 50% discount for shopping at our online shop. At the end of the day, going forward, a new normal that has evolved from generation X is on the runway.

ظرفیت های منطقه

برای کسب و کارهای جدید

http://iranesha.ir/wp-content/uploads/2018/05/Nature_plant_tree-128.png

بهره برداری از درختان جنگلی

علاوه بر مجاورت روستا در نزدیکی جنگل وجود درختان میوه جنگلی و وحشی در ارتفاعات پیرامون روستا فرصت مناسبی برای رونق کسب و کارهای دیگر روستا از جمله زنبورداری و بوم گردی است. میوه های جنگلی تمشک، ازگیل، زغال‌اخته، آلوچه و گلابی در اطراف روستا به باز می نشیند که روستاییان اقدام به جمع آوری آنها و فروش در بازارهای بیرون از روستا می کنند.
http://iranesha.ir/wp-content/uploads/2018/04/bee.png

زنبورداری

زنبورداری به عنوان تکمیل کننده و تقویت کننده زنجیره ارش مرتع داری کسب و کار بسیار مناسبی در محیط روستای اسکلو است. مراتع وسیع و غنی از پوشش گیاهی متنوع، از گیاهان ارزشمند علفی گرفته تا درختچه ها و درختان جنگلی منبع تغذیه مناسبی برای زنبورعسل است.
http://iranesha.ir/wp-content/uploads/2018/04/beef.png

دامپروری

مراتع غنی روستا و پیرامون آن که هر ساله چند طایف از عشایر را با جمعیت چند برابر مردم روستا و چندهزار رأس دام سبک و سنگین میزبانی می کند ظرفیت بسیار بالایی برای پروش دام سبک و سنگین و نیز تولید فراورده های حاصل از آن است. قوت استان آذربایجان شرقی در صنایع مربود به دامداری همچون صنایع لبنی و چرم، ظرفیت تولید مواد اولیه برای تکمیل این زنیجره ارزش را افزایش می دهد.
http://iranesha.ir/wp-content/uploads/2018/04/Dill.png

گردشگری

نزدیکی روستا به جنگل های ارسباران، منظر زیبای پیرامون رستا، وجود چشمه های متعدد و رودخانه در نزدیکی روستا، پوشش گیاهی غنی از درختان جنگلی پراکنده همچون بلوط، آلوچه، ون، گلابی وحشی، زغال اخته، افرا، زالزالک و دیگر گیاهان بوته ای بر جذابیت روستا و پیرامون آن افزوده است. وجود گورستان قدیمی با کتیبه ۸۰۰ ساله و عمارت “آینالی“ در نزدیکی این روستا که در فهرست آثار میراث فرهنگی ثبت شده است، می تواند از جاذبه های غیر طبیعی روستا باشد. کمپ گردشگری مکیدی در ۵ کیلومتری روستا، کمپ گردشگری آینالو در ۱۸ کیلومتری و نیز کمپ گردشگری قلعه درسی (دره جمهور) در فاصله ۲۰ کیلومتری روستا استقرار دارند. .رسومات محلی و غذاهای محلی مثل آش ترش، آش میوه ای، آش زغال اخته، آب گوشت نیز از دارایی های فرهنگی منطقه است. بافت ورنی یا سوماک که از دسته گلیم است قبلا در بین زنان روستا رواج داشته که اکنون از رونق افتاده است.

زمینه های اشتغال مردم در روستا

اشتغال مردم در روستازمینه های

چالش ها

اغلب مسائل موجود در روستای اسکلو جنبه عمومیت دارند و بین طیف وسیعی از روستا مشترکند.  مسائلی از قبیل بهره وری پایین کشت، دانش ناکافی در زمینه زراعت و عملیات زراعی، استفاده نادرست از کود ها و سموم کشاورزی، رعایت نکردن الگوهای کشت مناسب، نداشتن دانش کافی در زمینه پرورش دام و محرومیت از خدمات دامی و زراعی، بهره وری پایین پرورش دام، تغذیه نامناسب دام، فضاهای نامناسب روستایی برای نگهداری دام، بهداشت دام و طیور، فراوری نکردن یا فراوری ضعیف تولیدات دامی از چالش های پر تکرار در محیط های روستایی کشور و در مورد خاص روستای اسکلو است.

چالش های ویژه روستا

گردشگری:

روستای اسکلو، با وجود ظرفیت بالا برای اهداف گردشگری و مجاورت سه کمپ گردشگری فعال، چندان از این جریان مالی بهره مند نیست، چرا که علاوه بر نداشتن کانال های مناسب اطلاع رسانی، دارای زیرساخت های گردشگری و برنامه ریزی برای کسب درآمد از این رسته اقتصادی نیست.و حضور گردشگران در روستا نه تنها موجب کسب درآمد روستاییان نمی شود، بلکه آسیب های زیست محیطی نیز به محیط روستا وارد می کند که در کوتاه مدت قابل جبران نیست.