Home دهستان قمرود

روستای کوه سفیددهستان قمرود | استان قم

بیوگرافی روستا

روستای کوه سفید، با جمعیتی حدود ۴۸۱ نفر، از روستاهای دهستان قمرود واقع در بخش مرکزی استان قم است. دهستان قمرود در قسمت شمال شرقی استان قم قرار گرفته و یک منطقه باستانی با قدمت چند هزار ساله است. این روستا را به خاطر قرار گرفتن در کنار معادن سنگ در نزدیکی روستا «کوه سفید» نامیده اند. مردم روستا را اقوامی که دهه ها قبل به روستا مهاجرت کرده اند تشکیل داده اند. زبان مردم روستا فارسی است و بختیاری های روستا گاهی به زبان محلی خود صحبت می کنند. کوه سفیدی ها از طریق کشاورزی، دامداری، کار در معدن و خرید و فروش روزگار می گذرانند. چندسالی است کم آبی و شوری خاک برخی کسب و کارهای روستا را از رونق انداخته است.

http://iranesha.ir/wp-content/uploads/2018/04/babaei.png

Great products
at your fingertips

Subscribe to our newsletter and get a voucher with 50% discount for shopping at our online shop. At the end of the day, going forward, a new normal that has evolved from generation X is on the runway.

http://iranesha.ir/wp-content/uploads/2017/11/shop_chair.png
اقلیم
دهستان قمرود به‌ واسطه نزدیکی به منطقه بیابانی مرکز ایران، دارای آب‌ و هوای نیمه بیابانی است و جزو اقلیم کویری و خشک محسوب می‌شود. وجود عوامل طبیعی چون کویر نمک و حوض سلطان، تعداد ساعات تابش مستقیم آفتاب و تبخیر بسیار زیاد در سطح کویر، نبود ارتفاعات در منطقه و وزش بادهای شرقی که در فصل تابستان عامل گردوغبار و گرما و در زمستان عامل سرمای خشک هستند، موجب ناپایداری اقلیم و گرم و خشک بودن منطقه در تابستان و سرد و خشک بودن آن در زمستان شده اند.
فرهنگ و مردم شناسی
مردم این روستا از دو قوم بختیاری و کلکویی هستند که یک قرن است به این منطقه مهاجرت کرده­ اند. این دو قوم به لحاظ سبک زندگی و فرهنگی دارای تفاوت­ هایی هستند اما تعارض و اختلاف خاصی بینشان نیست. مشارکت اجتماعی بین این دو قوم پایین است و بیشتر تمایل به مشارکت درون قومی و جداکردن فعالیت های اجتماعی شان از یکدیگر دارند. ترک تحصیل دختران و پسران روستا در مقاطع پایین تحصیلی از مشکلات دیگر فرهنگی روستاست که تا حدی به نبود امکانات مربوط است. تمامی مردم این روستا شیعه‌ هستند.
جغرافیا
روستای کوه سفید، در ۳۶ کیلومتری شمال شرقی شهر قم، ۱۰ کیلومتری مرکز دهستان قمرود، ۱۰ کیلومتری آزادراه قم – گرمسار و در مجاورت روستای تاریخی کاج واقع‌ شده است. روستا نزدیک دشت مسیله از دشت های مهم کشاورزی مشترک بین استان های قم، اصفهان و مرکزی و در نزدیکی کویر نمک و حوض سلطان قرار دارد.
Office furniture
Dramatically maintain clicks-and-mortar solutions without functional solutions.
Accessories
Podcasting operational change management inside of workflows to establish a framework.
Shoes & Sneakers
Capitalize on low hanging fruit to identify a ballpark value added activity to beta test.
Tech & Gadgets
Bring to the table win-win survival strategies to ensure proactive domination solution.

زمینه های اشتغال مردم در روستا

http://iranesha.ir/wp-content/uploads/2018/04/Rural-rotations-icon.png

زراعت: عمده زراعت مردم روستا گندم و جو بوده است که پس از احداث سدهای ۱۵ خرداد و الغدیر بر رودهای منطقه (قره چای و قمرود) و قطع حق آبه مردم روستا و مواجه شدن با کم آبی و مسأله شوری آب و خاک کشت این دو محصول در روستا کاهش یافته است.

دامپروری: گونه های دامی عمده روستا شتر و گوسفند است و بخشی از درآمد مردم از فروش گوشت شتر و گوسفند، شیر شتر، پشم شتر و روغن شتر تأمین می شود. حدود ۲۱ خانوار این روستا مجموعا ۶۰۰ نفر شتر دارند. شترهای این منطقه عمدتاً شترهای یک کوهانه هستند.

مردم روستا مجموعا حدود ۲۰۰۰ رأس گوسفند دارند که عموماً از نژاد کلکویی هستند. این نژاد از گوسفند نسبت به گرما متحمل است و انطباق بیشتری با آب‌و هوای منطقه دارد اما وزن گیری چندانی در دوره پرواربندی ندارد. علاوه بر نژاد کلکویی، دامداران این روستا نژاد شالی و زند را نیز پرورش می دهند.

دامپروری در این روستا به سه شیوه کوچ روی و عشایری به مناطق دیگر از جمله قزوین، چرا در مناطق مرتعی نزدیک روستا در فصول گرم، و پرواربندی به صورت فصلی و تغذیه در محل، انجام می­گیرد.

درختان میوه: اکثر باغ­های بزرگ اطراف روستا که بعضاً وسعت آن به ۳۰۰ هکتار می رسد،  در اختیار پسته کاران کرمانی است. سطح زیر کشت توسط مردم ابومی روستا بین ۲ تا ۶ هکتار است. چرا که مردم این روستا با اصول کشت درخت پسته آشنایی زیادی ندارند و در این کار خبره نیستند و از طرف دیگر سرمایه لازم برای آماده‌سازی زمین جهت کاشت درخت پسته را ندارند لذا یا زمین خود را در ازای مبلغ ناچیز به کرمانی­ها فروخته و یا بسیاری از آن‌ها هنوز به کشت پسته روی نیاورده ­اند.

مشاغل غیر کشاورزی: حدود ۱۰ نفر از مردم روستا در معدن سنگ کوه سفید، با مالکیت کمیته امداد، کار می‌کنند. اخیرا تعدادی از مردم روستا به دوره‌گردی با خودروی نیسان در مناطق دیگر و فروش برخی اجناس روی آورده اند.

اکثر زنان این روستا خانه‌دار هستند و تعدادی از زنان از طریق قالی بافی امرار معاش می کنند.

50% discount
Voucher

Subscribe to our newsletter and get a voucher with 50% discount for shopping at our online shop. At the end of the day, going forward, a new normal that has evolved from generation X is on the runway.

ظرفیت های منطقه

برای کسب و کارهای جدید

http://iranesha.ir/wp-content/uploads/2018/05/camel.png

پرورش شتر

قرار گرفتن روستا در اقلیم کویری و مسائلی که اخیرا در اثر کم آبی و شوری آب و خاک تشدید شده اند از یک طرف، و مقاومت شتر و سودآوری پرورش آن در چنین محیطی نسبت به احشام دیگر از طرف دیگر، به علاوه تجربه و پیشینه مردم در پرورش شتر، باعث می شود پرورش شتر به عنوان گزینه مناسب دامپروری و کسب و کار در این روستا پیشنهاد شود. تکمیل زنجیره ارزش این دام نیز در روستا اهمیت دارد، چرا که در حال حاضر فقط فروش گوشت شتر موجب کسب سود از این دام در روستا می شود.

http://iranesha.ir/wp-content/uploads/2018/05/Pistachios.png

پسته

درخت پسته به سرمای شدید زمستان و گرمای زیاد تابستان سازگار است و به کم‌آبی و خشکی مقاومت زیاد نشان می‌دهد. در حالی که به هوا و زمین مرطوب به خاطر بروز بیماری صمغ و پوسیدگی طوقه سازگاری ندارد. به همین دلیل کشت پسته در بسیاری از زمین­های دهستان قمرود ازجمله روستای کوه سفید گسترش یافته است. در این زمینه روستاییان نیاز به آموزش ها و خدمات فنی و نیز تکمیل زنجیره ارزش محصول دارند.
http://iranesha.ir/wp-content/uploads/2018/05/Gaz-trees.png

درختان گز

درخت گز جزء گیاهان اصلی پوشش گیاهی بومی منطقه است. درخت گز در بسیاری از صنایع استفاده دارد. ایجاد شرایط بهره برداری از درخت گز علاوه بر بهبود معیشت مردم منطقه موجب جلوگیری از پیشروی بیابان در منطقه می شود. درخت گز از گزینه های مهم برای مبارزه با بیابان زایی و بادشکن در برابر طوفان های صحرایی است.
http://iranesha.ir/wp-content/uploads/2018/04/grow.png

طبیعت گردی

نزدیکی روستای کوه سفید شهر قم و مسافرت های تجاری و زیارتی متعدد به این شهر، نزدیکی به دشت مسیله، مجاورت با کویر، نزدیکی به روستای تاریخی کاج و کاروان‌سرای تاریخی آن، یک ظرفیت بالقوه برای کسب درآمد از طریق ایجاد خدمات بوم گردی و کویر نوردی ایجاد می کند. مردم روستا در این زمینه به آموزش و توسعه برخی کسب و کارهای مکمل گردشگری نیاز دارند.

چالش ها

برخی چالش های روستای کوه سفید از چالش های عمومی در کشور هستند اما به دلیل اقلیم خاص منطقه تشدید شده اند و منجر به ایجاد مشکلات خاص برای اهالی شده اند؛ مثل قطع حق آبه مردم روستا که در گذشته از رودخانه های قمرورد و قره چای تأمین می شد. قطع حق آبه در کنار اقلیم کویری منطقه و تبخیر شدید در این ناحیه و شوری زمین در اثر مجاورت با کویر نمک موجب خشکسالی و بحران آب و شوری شدید آب و خاک گردیده است. ناقص بودن زنجیره ارزش محصولات و نداشتن ارتباط مناسب با بازار، تولید سنتی و آگاهی کم مردم در زمینه کسب و کارهای موجود در منطقه، تغذیه نامناسب دام از مسائل عمومی دیگر روستا است. به علت شوری و کمبود آب کشت علوفه محدود شده و کمبود مراتع مناسب نیز تغذیه دام را با مشکل مواجه کرده است. برخی از مردم در سال‌های گذشته، زمین­های کشاورزی خود را با قیمت نازلی به کشاورزان کرمانی جهت کشت پسته فروخته‌اند و در حال حاضر که کشت پسته در این منطقه رونق گرفته فاقد زمین مناسب هستند. قسمتی از زمین های پیرامون روستا در اختیار اداره منابع طبیعی است.

شوری آب و خاک: شوری آب و خاک در اراضی روستا بسیار تشدید شده است به نحوی که از حد شوری قابل تحمل درخت پسته نیز بسیار فراتر رفته است. افزایش EC آب باعث می­شود که غلظت برخی از املاح آب مثل سدیم و منیزیم از حد معمول بیشتر شود. افزایش منیزیم باعث اختلال در جذب کلسیم می­شود که این امر در نتیجه باعث کاهش عملکرد باردهی پسته و نیز سوختگی نوک میوه و پوک شدن مغز میوه می­شود. شوری بیش از حد آب همچنین می­تواند باعث تأخیر در پیوند نهال و نیز باردهی درخت شود.

پسته: “سن” یکی از آفاتی است که در باغ­های پسته این روستا مشاهده می‌شود. باغداران این روستا به دلیل عدم دانش و تجربه کافی در این زمینه نتوانسته­ اند با آن به درستی مقابله کنند. «پسیل» [یک حشره مکنده]، از دیگر آفت­ های درخت پسته در منطقه است که شیره درخت  را می­مکد. استفاده از ارقام مقاوم که حساسیت کمتری دارد و نیز تقویت بنیه درخت با بکارگیری شیوه ­های صحیح تغذیه گیاه و استفاده کافی از کود دامی و سایر مکمل­های شیمیایی، از روش های اساسی در مبارزه با آفات درخت پسته است. مهارت پایین در انتخاب نوع نهال و استفاده از کود مناسب، سوختگی نوک میوه، پوکی و کاهش مغزدهی بار درخت از مسائل دیگر کشت پسته در روستا است.

بیابان زایی: پیشروی کویر به سمت روستا یک مشکل زیست محیطی جدی برای روستا است که به نظر می رسد با توسعه کاشت درختان گز قابل پیشگیری باشد.

معدن: سنگ­های مرمریت و لاشه سنگ استخراج ‌شده از معادن روستای کوه سفید در صنعت ساختمان کاربردهای بسیاری دارند و در نتیجه محصول بسیار مهم و تأثیرگذار این روستا محسوب می‌شوند. به گفته برخی از مردم محلی، مدیریت معدن، حق بهره‌برداری روستا را پرداخت نمی­کند. همچنین گردوغبار ناشی از استخراج معدن نیز مشکلاتی برای مردم به وجود آورده است.