Home دهستان حویق

روستای شیرآباددهستان حویق | استان گیلان

بیوگرافی روستا

روستای شیرآباد با داشتن جمعیتی حدود ۳۳۸۹ نفر، مجموعه ای از چند ده [اوتارمحله شیرآباد، سیدمحله شیرآباد، شیرآباد، شیرآباد محله و هلیس] در دهستان حویق از بخش حویق شهرستان تالش [طوالش] واقع در شمال غربی استان گیلان است. روستای شیر آباد به دلیل وضعبت جغرافیایی خاص خود، یعنی همجواری با دریا و جنگل، وجود رودخانه شیر آباد و جاده ارتباطی تالش-آستارا به شکل خطی ساخته شده است. مردم روستا بیشتر از برنج کاری، پرورش درختان کیوی، صیادی و دامپروری ارتزاق می کنند.

http://iranesha.ir/wp-content/uploads/2018/04/babaei.png

Great products
at your fingertips

Subscribe to our newsletter and get a voucher with 50% discount for shopping at our online shop. At the end of the day, going forward, a new normal that has evolved from generation X is on the runway.

http://iranesha.ir/wp-content/uploads/2017/11/shop_chair.png
اقلیم
روستای شیرآباد در منطقه­ای کوهپایه­ای و جلگه­ای، چسبیده به دریا و در گستره وسیعی از اراضی جنگلی و باغی، قرار دارد. روستا در منطقه ای واقع شده که کوه و دریا کم ترین فاصله را با هم دارند.
فرهنگ و مردم شناسی
بخش حویق در قسمت غربی شهرستان تالش قرار دارد. روستای شیرآباد در فواصل ۱۶۰ کیلومتری با مرکز استان (رشت)، ۳۵ کیلومتری با شهر تالش و ۷ کیلومتری با مرکز بخش حویق واقع شده است.و از شمال به روستای نصرت آباد آستارا، از غرب و جنوب به جنگل­های منابع طبیعی و از سمت شرق به سواحل دریای خزر، محدود می­گردد و از طریق راه ارتباطی چوبر به مرکز شهرستان بخش و دهستان ارتباط دارد.
جغرافیا
روستای پشته در فاصله ۲۷۵ کیلومتری مشهد و نیز در فاصله ۵۴ کیلومتری شمال غربی شهرستان تایباد واقع شده است. روستا در مسیر جاده ترانزیتی بندر عباس به ترکمنستان و افغانستان، و از طرفی نزدیک به مرز بین المللی دو قارون است.

Office furniture
Dramatically maintain clicks-and-mortar solutions without functional solutions.
Accessories
Podcasting operational change management inside of workflows to establish a framework.
Shoes & Sneakers
Capitalize on low hanging fruit to identify a ballpark value added activity to beta test.
Tech & Gadgets
Bring to the table win-win survival strategies to ensure proactive domination solution.

زمینه های اشتغال مردم در روستا

http://iranesha.ir/wp-content/uploads/2018/04/Rural-rotations-icon.png

زراعت: محصول عمده روستا برنج است. در سال های اخیر به خاطر سودآور بودن پرورش درختان کیوی مردم بیشتر به کاشت و پرورش این میوه گرایش پیدا کرده اند. گرچه روستای شیرآباد از بازارهای معروف فروش برنج است.

دامپروری: اهالی روستای شیرآباد مجموعا ۵۰۰۰ رأس دام سبک و ۲۰۰۰ رأس دام سنگین دارند. دامداری در روستا سنتی و معیشتی است و مراتع روستا نیز برای چرای دام چندان وسیع نیستند چرا که بیشتر پوشش گیاهی پیرامون روستا جنگلی است.

درختان میوه: کیوی، گیلاس و ازگیل محصولات باغی روستا .هستند. اخیرا روستاییان به کشت کیوی گرایش بیشتری نسبت به کاشت برنج دارند، زیرا که سود بیشتری برایشان دارد. بخشی از مردم روستا که زمین ندارند یا زمین کمی دارند، در فصل برداشت میوه به عنوان کارگر روزمزد برای کشاورزان دیگر کار می کنند. گیلاس و ازگیل به خاطر اینکه مصرف آب کم تری دارند کاشته می شوند.

صیادی: مجاورت روستا به دریا زمینه مشاغل دریایی از جمله صیادی را برای ساکنان روستا فراهم کرده  و صیادی از جمله مشاغل مهم روستا است.

مشاغل غیر کشاورزی: 2 واحد کارگاهی سنگ و بلوک، ۴ واحد برنجکوبی و ۲ واحد کارگاه تولید پودر ماهی در روستا از مشاغل صنعتی و نیمه صتعتی روستا هستند. بخشی از مردم هم در مشاغل آموزشی، اداری و … کار می کنند.

50% discount
Voucher

Subscribe to our newsletter and get a voucher with 50% discount for shopping at our online shop. At the end of the day, going forward, a new normal that has evolved from generation X is on the runway.

ظرفیت های منطقه

برای کسب و کارهای جدید

http://iranesha.ir/wp-content/uploads/2018/04/fish.png

پرورش ماهی

همجواری روستا با دریا و عبور رودخانه شیر آباد از روستا، فرصت بسیار مناسبی برای تکثیر آبزیان، علاوه بر فعالیت صیادی که متکی بر منابع آبی است، فراهم می کند. قوت جاذبه های گردشگری روستا، وجود ساحل کم عمق، وجود شالیزارهای برنج در روستا که می توان در کنارش به کشت مخلوط و پرورش ماهی در کنار برنجکاری اقدام کرد، همه از عواملی است که می تواند تأثیر مثبتی بر سودآور بودن این شاخه تولید در روستا داشته باشد.

http://iranesha.ir/wp-content/uploads/2018/04/saffron.png

گردشگری

دریا و کوه در روستای شیرآباد فاصله بسیار کمی با هم دارند و این اقلیم و اکوسیستمی کم نظیر ساخته است. از طرفی ساحل دریا و از طرف دیگر مناظر سرسبز و جنگلی مرتفع چشم اندازهای بسیار زیبایی پیرامون روستا به وجود آورده و در نزدیکی روستا،در دل جنگل 4 آبشار طبیعی جاذبه دیگری ایجاد کرده است.
http://iranesha.ir/wp-content/uploads/2018/04/sheep.png

دام و فراورده های دامی

تعداد نسبتا بالای دام سبک و سنگین در روستا منبع مناسبی برای تولید فراورده های دامی است. از منابع و امکانات طبیعی روستا می توان برای توسعه این رشته از کشاورزی استفاده کرد. در مجموع محیط روستای شیرآباد فضای مناسب برای پرورش تعداد بسیار بالاتری از دام موجود در روستا است.

چالش ها

چالش های روستای شیرآباد چندان ویژه نیستند و از مشکلات عمومی هستند.

افزایش پرورش درختان کیوی و زیاد شدن محصول فروش محصول را با مشکلاتی از قبیل کمبود سردخانه و مشکلات نگهداری و مشکلات فروش و بازار مواجه کرده است.

در دامپروری مسأله این است که به علت کم بودن مراتع و اختصاص اغلب زمین ها به کشت برنج و باغ کیوی، تغذیه دام دچار مشکل تأمین علوفه است.