Home دهستان بوالخیر

روستای خورشهابیدهستان بوالخیر | استان هرمزگان

بیوگرافی روستا

روستای خورشهابی، از روستاهای دهستان بوالخیر از توابع شهرستان تنگستان در استان هرمزگان است. خورشهابی یک روستای ۷۵۰ نفری ساحلی است که بیشتر مردم آن از راه صیادی و دریانوردی روزگار می گذرانند. این روستا از قدیم محل تجارت و داد و ستد با کشورهای حاشیه خلیج فارس بوده است و هنوز نیز مردم با این کشورها داد و ستد دارند. کشاورزی و دامپروری رونق زیادی در روستا ندارد، اما کشت و کاری محدود در برخی زمین های شمالی روستا و یک نوع بز محلی در روستا به چشم می خورد. نام روستا از دو کلمه «خور» به معنی تور رفتگی دریا در ساحل و «شهابی» که نام یک نوع خرماست گرفته شده است.

http://iranesha.ir/wp-content/uploads/2018/04/babaei.png
اقلیم
خورشهابی روستایی در ساحل خلیج فارس است و آب و هوایی گرم و شرجی دارد. ارتفاعی از سطح دریا ندارد و مدتی است بارش های آن نیز کاهش یافته و کم آب تر شده است.

فرهنگ و مردم شناسی
مردم بومی روستا اغلب شیعه و فارس هستند اما به دلیل تجارت با کشورهای عربی به زبان عربی نیز مسلطند. اقوام مهاجر نیز در روستا ساکن شده اند که از سیستان و بلوچستان به این منطقه مهاجرت کرده اند. مردم روستا با وجود تفاوت های قشری و فرهنگی، یکپارچگی خوبی دارند و در برخی امور مربوط به روستا با یکدیگر مشارکت قابل قبولی داشته اند.
جغرافیا
روستا در فاصله ۲۹ کیلومتری از مرکز بخش، ۹۹ کیلومتری از مرکز استان واقع شده است و از شمال به روستای گهی ، از غرب به دریا، از جنوب به محدودة روستای عامری و از شرق نیز به ارتفاعات مند محدود می گردد.
Office furniture
Dramatically maintain clicks-and-mortar solutions without functional solutions.
Accessories
Podcasting operational change management inside of workflows to establish a framework.
Shoes & Sneakers
Capitalize on low hanging fruit to identify a ballpark value added activity to beta test.
Tech & Gadgets
Bring to the table win-win survival strategies to ensure proactive domination solution.

زمینه های اشتغال مردم در روستا

صیادی: ۲۷ لنج در ساحل روستا وجود دارد که ۱۵ لنج از آن مختص صیادی است و ۳۵ قایق صیادی نیز متعلق به اهالی است. ۸۰ درصد مردم روستا به صیادی و ماهیگیری مشغولند.

ملوانی و دریانوردی: با وجود مشکلاتی مثل بازار و تأمین لوازم صیادی برای صید برخی مردم به مشاغلی همچون ملوانی و دریانوردی روی آورده اند.

50% discount
Voucher

Subscribe to our newsletter and get a voucher with 50% discount for shopping at our online shop. At the end of the day, going forward, a new normal that has evolved from generation X is on the runway.

ظرفیت های منطقه

برای کسب و کارهای جدید

تکثیر و پرورش آبزیان

با توجه به اینکه صید ماهی و آبزیان دیگر به وضعیت منابع آبزی دریا بستگی دارد و گاهی به علت مسائلی مثل بهره برداری بی رویه در مناطق مختلف منابع آبزی کاهش می یابد می توان برای رونق و ادامه مشاغل صیادی و شیلات اقدام به پرورش آبزیان کرد که با روش های مثل پرورش در قفس انجام می شود.

گردشگری

ساحل ماسه ای زیبای روستا با وجود استقرار چد لنج صیادی و غیر صیادی مکانی مناسب برای توسعه گردشگری است. مردم روستای خورشهابی با غذاهای محلی مثل قلیه، گمنه، ماهی و میگو می توانند از گردشگران پذیرایی کنند.

کشت گلخانه ای

در روستا منابع آب شیرین وجود دارد؛ علاوه بر آن با استفاده از آب دریا نیز می توان اقدام به کشت گلخانه ای برخی گیاهن مناسب منطقه نمود. از این گذشته برخی زمین های کشاورزی شمال روستا نیز قابلیت کشت دارند، اما نیازمند مدیریت منابع آب هستند.

کشت در دریا

مدتی است پرورش برخی جلبک های مناسب تغذیه دام و آبزیان در دنیا رایج شده است. با ایجاد شرایط و بسترهای مناسب گیاهان دیگر نیز قابلیت کشت در دریا را دارند که مستلزم تخصص و دانش مربوط است.

زمینه های اشتغال مردم در روستا

اشتغال مردم در روستازمینه های

چالش ها

روستای خورشهابی مانند همه روستاهای کشور با مشکل عدم مدیریت منابع آب روبروست و این در حالی است که به علت کم شدن بارش ها کم آب تر از پیش نیز شده است. در شمال روستا زمین هایی برای کشاورزی وجود دارد که کم آبی و پرداختن مردم به صیادی باعث شده این زمین ها رها شوند.برای استفاده از محیط منطقه برای کشاورزی می توان از  تأسیسات آب شیرین کن در روستا استفاده کرد و برخی کشت های مناسب منطقه را ایجاد کرد و گسترش داد.

صیادی:منابع آبزی به دلیل بهره برداری های بی رویه و بسته شدن راه های ورود ماهیان آزاد از طریق تنگه هرمز، کاهش یافته اند و صید کم شده است.

دریانوردی:عدم لایروبی اسکله و موج شکن و نبود پهلوگیر در روستا باعث شده برخی لنج ها در بندرهای دیگر پهلو بگیرند و دریانوردی رونق سابق را نداشته باشد.

بازار:قشری به نام یزاف اقدام به اجاره قایق ها می کنند و در ازای پداخت مبالغی تمام صید قایق را پیش خرید می کنند. این افراد صید قایق را به قیمت روز در بازارهای خارج از روستا می فروشند و بیشتر سود صیادی را دریافت می کنند.